18:35, 1 вересня 2023 р.
Як росія маніпулює “зерновою угодою” і як цьому протистоїть Україна
У війні з Україною росія використовує не тільки зброю, насилля та вбивства, а й різні гібридні способи. Зокрема, маніпуляції, фейки, шантаж та викривлення правди. Однією зі сфер, яку рф вирішила використати як інструмент у своїй гібридній війні, стало постачання продовольства та зерна.
Росія у своїй агресії проти України не нехтує ніякими способами. Один з них - це шантаж світу через блокування експорту українського продовольства та зерна. Для цього рф руйнує портову та сільськогосподарську інфраструктуру України, висуває свої умови, викривлює факти та ставить свої ультиматуми. Таким чином країна-агресор загрожує не тільки українській безпеці та економіці, а й продовольчій безпеці світу.
Ми зібрали та проаналізували дії рф після того, як закінчився термін дії першої “зернової угоди”, а також проаналізували кроки, які робить Україна, аби не допустити голоду у світі. Також ми розібралися, до яких маніпулятивних дій та заяв вдаються в рф щодо зернового питання, як це впливає на інформаційний простір, а також проаналізували, як Україна протистоїть цим гібридним загрозам.
17 липня сплив черговий термін дії “зернової угоди”. Вона була укладена 22 липня 2022 року і дозволяла Україні через морський “зерновий коридор” доставляти продовольство, зерно та сільськогосподарські культури в інші країни, зокрема Африки.
Продовження дії “зернової угоди” - в інтересах міжнародної спільноти. Росія ж вийшла з зернової угоди і ставить вимоги в обмін на свою згоду на продовження угоди. А саме - подолання міжнародної ізоляції та посилення спроможностей продовжувати агресію.
Свій шантаж рф підкріпила терористичними атаками по Одесі та ударом по острову Зміїний.
У день, коли закінчився термін дії “зернової угоди”, Президент Володимир Зеленський опублікував звернення, у якому зазначив:
“Позиція України завжди була і буде максимально чіткою: ніхто не має права руйнувати продовольчу безпеку будь-якого народу. Якщо купка людей десь там у Кремлі вважає, що вони нібито мають право вирішувати, чи буде їжа на столах в Єгипті або в Судані, в Китаї або в Індії, в Туреччині або в Індонезії… то світ має можливість показати, що шантаж не дозволений нікому…
Торік світ відреагував правильно на російську загрозу продовольчій безпеці – разом із Туреччиною та ООН ми запустили Чорноморську зернову ініціативу. Її результати красномовні: майже 33 мільйони тонн агропродукції були експортовані до 45 країн світу…
Я направив офіційні листи Президенту Туреччини і Генсеку ООН з пропозицією продовжити роботу Чорноморської зернової ініціативи або її аналога у тристоронньому форматі – так, як це найнадійніше. Україна, ООН і Туреччина спільно можуть забезпечити роботу продовольчого коридору та інспектування суден. Це потрібно для всіх у світі – і кожен, хто підтримає, стане рятівником життя на величезному просторі від Марокко до Китаю, від Індонезії до Лівану”
В USAID назвали вихід росії із «зернової угоди» прикладом зневаги до життя людини:
“Це безвідповідальне рішення матиме важкі наслідки на долі людей і це ще один приклад російської безсердечності та зневаги до людського життя не лише тут – в Україні – але й всюди у світі”, - заявила адміністраторка Агентства США з міжнародного розвитку Саманта Пауер.
Росія не змусила себе чекати і втілила свій шантаж у життя, почавши обстрілювати портову та цивільну інфраструктуру Одеси та Миколаєва
Вночі з 17 на 18 липня окупанти атакували Одесу дронами та ракетами. Всі шість ракет "Калібр", випущені ворогом по регіону, та 21 БПЛА знищили українські захисники. Уламками збитих ракет та вибуховою хвилею від збиття пошкоджено об'єкти портової інфраструктури, кілька приватних домоволодінь. У власному будинку поранення отримав літній чоловік.
Тоді ж окупанти атакували Миколаїв. Є влучання в об'єкт промисловості.
Керівник Офісу президента Андрій Єрмак прокоментував, що ця нічна атака - ще один доказ того, що країна-терорист хоче поставити під загрозу життя 400 млн людей у різних країнах, які залежать від українського продовольчого експорту.
Вночі з 18 на 19 липня росіяни ракетами різних типів та ударними БПЛА атакували портову та критичну інфраструктуру Одещини, влучили у промисловий об’єкт
Окупанти застосували береговий ракетний комплекс з тимчасово окупованого Криму і вдарили по Одещині «Оніксами», а стратегічна авіація завдала удару ракетами Х-59, Х-22. Одночасно із ракетною атакою росіяни запустили і “шахеди”, повідомили в ОК “Південь”.
Ворог влучив у зерновий і олійний термінал, пошкодив резервуари та обладнання для завантаження, зайнялась пожежа.
В Одеському районі є влучання у промисловий об'єкт, постраждав цивільний співробітник та уражені два складських приміщення в різних локаціях – із тютюном і фейєрверками.
Внаслідок знищення ракет та дронів вибуховою хвилею в житлових комплексах Одеси пошкоджено кілька багатоквартирних будинків. Щонайменше 6 одеситів, серед яких 9-річний хлопчик, звернулися по медичну допомогу.
На фото: атаковані зернові термінали та портова інфраструктура в портах «Одеса» та «Чорноморськ». Пошкоджена зернова інфраструктура міжнародних та українських трейдерів та перевізників Kernel, Viterra, CMA CGM Group.
Пізніше у міноборони рф заявили, що усі кораблі, які прибуватимуть в українські порти, тепер будуть вважатися “потенційними перевізниками вантажів військового призначення”
Там також погрожують, що країни, під прапором яких будуть судна, вважатимуться залученими до “українського конфлікту”.
А путін назвав умови, за яких росія повернеться до “зернової угоди”.
Російський диктатор вимагає “виведення з-під санкцій поставок російського зерна і добрив на світові ринки, підключення банків до SWIFT і припинення всіх обмежень”.
За його словами, до росії мають бути відновлені поставки запчастин для сільгосптехніки та “вирішення питання з фрахтом і страхуванням російських суден, відновлення роботи аміакопроводу “Тольятті-Одеса” та розблокування “російських активів, пов'язаних з сільським господарством”.
Вночі з 19 на 20 липня росія знову атакувала Одесу і Миколаїв
Окупанти обстріляли центр Миколаєва. За інформацією очільника ОВА, влучили в житловий будинок.
Всього постраждало 18 осіб, з них 9 госпіталізовано (серед них 5 дітей). Ще 2 людей врятовано з-під завалів. Усього в місті постраждало щонайменше 5 житлових багатоповерхових будинків: пошкоджено вікна, двері, балкони, стелі.
В Одесі росіяни зруйнували адмінбудівлю. Поранення отримали четверо людей. Про це повідомила речниця Сил оборони півдня Гуменюк. В області є влучання у складські приміщення, там поки немає інформації про поранених.
Фото - ДСНС
У Білому домі ж попередили, що росія може атакувати цивільні судна в Чорному морі та звинуватити Україну. Про це пише Reuters.
Далі росія продовжувала обстрілювати південь України, знищуючи інфтраструктуру, яка залучена до процесу транспортування українського продовольства. Вона нищила елеватори, сховища, портову інфраструктуру, обладнання.
Своїми заявами міноборони рф також погрожувало й іншим країнам, чиї суда прибуватимуть в Українські порти.
Офіційні заяви влади України залишаються стабільними: росія не має диктувати світові, чи буде їжа на столах людей, а світ має не допустити штучного голоду.
Які варіанти вирішення проблеми шукає Україна та пропонують інші країни
Україна не змирилася з ситуацією та почала шукати альтернативні способи експорту свого продовольства. До цього пошуку долучилися також союзні країни. Отже, що пропонується:
Голова Управління з координації санкцій Держдепартаменту США Джеймс ОʼБраєн озвучив агентству Reuters, що там бачать життєздатні маршрути через територіальні води України й по суші.
Зеленський 21 серпня провів зустріч із Президенткою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн. Тоді також обговорили нормалізацію українського продовольчого експорту та транзиту.
Допомогти Україні з експортом зерна погодилась Хорватія. Цю тему також у серпні обговорював Президент Володимир Зеленський з премʼєром Хорватії Пленковичем. Зокрема обговорювалась можливість це робити через дунайські та адріатичні порти.
Тему зернового коридору обговорювали і з Грецією, про що йдеться у повідомленні керівника Офісу Президента Андрія Єрмака. Під час зустрічі з Премʼєр-міністром Кіріакосом Міцотакісом Президент запропонував шляхи, як Греція може допомогти Україні у забезпеченні безпеки нового чорноморського коридору України, а також забезпеченні свободи судноплавства та безперешкодного експорту зерна.
Польща запропонувала побудувати агропорти, щоб допомогти Україні з експортом зерна, - пише Bloomberg. Також поляки закликають ЄС збільшити пропускну спроможність портів у Балтійському морі. Країна веде перемовини із Литвою про перенесення фітосанітарного контролю зі свого кордону до литовських портів – для прискорення транзиту зерна з України.
До пошуків способу транзиту українського зерна долучилася і Румунія. Прем'єр-міністр Марчел Чолаку заявив, що понад 60% українського експорту може йти транзитом через Румунію. За його словами, Румунія намагається покращити свою інфраструктуру на залізничному, автомобільному, річковому та морському транспорті, а також на прикордонних переходах, - повідомила Економічна Правда з посиланням на Reuters.
Отже, попри всі намагання росії зірвати поставки українського продовольства, тривають пошуки інших способів транзиту. Для цього влада України докладає зусиль на міжнародній дипломатичній та інформаційній арені. До пошуку альтернатив Чорноморському коридору долучаються також інші країни - як сусідні з Україною, так і ті, що знаходяться не так вже й близько від нашої країни.
Запропоновано вже кілька варіантів розвʼязання проблеми, тож Чорне море - не єдиний шлях, яким продовольство можна доставити до Африки та Азії.
В Інституті вивчення війни також досліджують цю ситуацію і додають, що москва регулярно вдається до ескалаційної риторики, спрямованої на те, щоб змусити Захід піти на поступки. Путін докладає зусиль, аби посіяти розбіжності всередині НАТО, між Україною і НАТО, ймовірно, з метою підтримати зусилля кремля щодо Чорноморської зернової угоди.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
19:53
20 листопада
13:51
20 листопада
08:50
20 листопада
20:10
18 листопада
13:13
18 листопада
19:36
15 листопада
ТОП новини
live comments feed...