15:30, 25 травня 2022 р.
Медіаграмотність під час війни - сучасні маніпуляції та фейки росії - інтерв’ю зі спеціалісткою
Медіаграмотність - це не лише новий факультатив у школах України, це знання, які необхідно засвоїти кожній свідомій людині.
Сюди входить не лише вивчення технології створення фейків, чи маніпуляцій у ЗМІ, це також про навчання медіа гігієни, критичне мислення, про вміння орієнтуватися в інформації та її джерелах.
Ми вже говорили про особливості інформаційно-психологічних спеціальних операцій, які влаштовує росія. В умовах фізичної війни на арену також вступає війна інформаційна.
Саме тому українцям зараз так важливо навчитися відрізняти якісні новини від маніпуляцій та пропаганди.
Журналісти сайту міста Слов’янська 6262.com.ua поспілкувалися з викладачкою медіаграмотності з Донеччини Оленою.
***
З 2017 року Олена працює з темою медіаграмотності. Саме тоді вона почала проходити різні тренінги і сама стала тренеркою з медіаграмотності для школярів.
Дуже часто люди замість того, щоб реагувати на якісні новини чи матеріали, більше уваги приділяють емоційним постам чи маніпулятивним заголовкам. Скажіть самі собі, як часто у заголовку слова “Терміново”, “Блискавка”, “Прямо зараз” викликали у вас непоборне бажання натиснути на це посилання? При цьому, більшість людей розуміє, що якраз ці емоційні вставки і можуть бути небезпечними.
І якщо раніше це робилося для того, щоб на канал чи сторінку перейшло якомога більше людей, для того, щоб набрати підписників і збільшити авдиторію, то зараз, у часи війни, це стосується ще й російських інформаційно-психологічних операцій, які робляться спеціально для введення своєї пропаганди у розуми українців.
“Саме зараз медіаграмотність дорівнює життя. Якщо ти розумієш, що і де відбувається, то ти, вважай, врятував собі життя”, - каже Олена.
При цьому, одним із важливих підпунктів медіаграмотності є критичне мислення, яке так необхідно для адекватного сприйняття інформації. Саме вміння мислити критично, фільтрувати інформацію, розрізняти маніпуляції та фейки допомагають знаходити істинні та правдиві новини серед величезної кількості ЗМІ.
Тренерка з медіаграмотності додає, що наразі небезпека фейків та маніпуляцій може полягати не лише у перекрученій інформації, але й у розсіюванні паніки. Саме тому, якщо матеріал чи стаття, які ви читаєте, викликає у вас зростання панічних настроїв чи надмірні емоції, треба їх відкласти до кращого часу. Окрім того, варто перевірити, чи не спеціально цю новину зробили емоційною, щоб вплинути на суспільство.
“Будь яке слово, будь-яка картинка зараз можуть так вплинути на людину, що вона буде готова зробити будь-що. Вона вплине на неї підсвідомо. А пропагандисти і маніпулятори цим користуються”.
Окрім того, під час споживання інформації варто звертати увагу на те, хто коментує ту чи іншу подію. Чи дійсно людина, яка несе вам новину, є експертом. Так само варто відрізняти факти від суб’єктивної думки спікера. У часи блогерства дуже легко переплутати фактичну новину з тим, що хтось транслює у себе у блозі чи на сторінці.
Гарно зроблені фейки, насправді, зараз відрізнити від істини дуже важко. В Україні існує дуже багато організацій, якій займались розвінчуванням брехні у медіа. Але зараз, у часи, коли інформація поступає кожну хвилину, варто навчитися сприймати її фільтровано.
Якщо ви отримали якусь новину, яка викликає у вас бурю емоцій, варто не одразу поринати у неї, довіряючи кожному слову, а на якийсь час відкласти її прочитання. Лише заспокоївшись варто дочитати новину, а потім проаналізувати, чи зможете ви знайти її підтвердження на офіційних джерелах чи у інших ЗМІ.
Важливим залишається той факт, що наразі довіряти варто лише офіційним джерелам. Багато людей не розуміють, чому на офіційних сайтах дуже часто інформація подається трохи запізно, але спеціалісти визнають, що це робиться якраз для того, щоб не нашкодити цією інформацією ні цивільним, ні військовим українцям.
Список офіційних українських джерел інформації під час війни з росією
***
На українців зараз зі всіх сторон сиплеться велика кількість інформації. Саме тому медіагігієна та медіаграмотність - це те, що потрібно для адекватного сприйняття теперішньої дійсності.
Вам також буде цікаво:
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
11:00
13 січня
07:57
10 січня
live comments feed...