З осені 2022 року Серебрянський ліс неподалік Кремінної – це лінія фронту. Тут розташований однойменний ботанічний заказник – понад 107 гектарів різноманітних екосистем.
UAnimals поговорили зі директором кремінного лісогосподарства Віталієм Рубаним про заподіяну природі шкоди та перспективи відновлення лісу після війни. Про це природоохоронці написали на фейсбук-сторінці організації.
У лісі до війни мешкали близько 200 червонокнижних лосів, а також косулі, благородні плямисті олені, кабани, зайці, лиси, борсуки тощо.
Віталій Рубан пояснив, що листяна рослинність ще може відновитися сама, а от для відновлення соснових дерев, які постраждали найбільше, необхідно багато часу. Точно оцінити масштаби руйнації наразі неможливо. Після завершення війни на відновлення лісу знадобляться десятки років, адже необхідно буде: розміновувати територію, а це може тривати роками; очистити та підготувати ґрунти; практично з нуля висадити сосни. «На жаль, тварини «візьмуть» на себе якусь частку в розмінуванні території. Хтось буде падати в окопи, хтось натрапить на розтяжки», – каже директор лісового господарства. Він також певен, що частині тварин таки вдалося врятуватися й вийти на безпечніші території.
«Ми повернемося, і в нас буде багато роботи», – каже Віталій Рубан.
Він уважає, що шанси відновити заказник є.