Компʼютерна гра як російська зброя - як пропаганда “пробирається” до геймерів

Інформаційна війна, яку росія веде роками проти України - це не тільки про фейки, ІПСО та дезінформацію на телеканалах та в медіа. Ще задовго до повномасштабної війни росія практикувала збір даних тих, хто використовує її програмні продукти, а зокрема, встановлює ігри з російських сайтів та з російськими клієнтами. 

До повномасштабної війни українці недооцінювали рівень загрози, яку несе росія. Йдеться не тільки про збройну агресію та чисельність армії, а й про потужний інформаційно-пропагандистський апарат. Сюди входять як явні джерела поширення пропаганди (канали, новинні сайти, медіа), так і ті, де пропаганду не так просто помітити. 

Як зʼясувалося вже після 24 лютого, росія роками використовувала всі наявні ресурси, аби насаджувати українцям свої наративи і збирати про них дані. Серед таких ресурсів - музика, фільми, мультики, мюзикли. Але ще одне “поле”, яке рф також використовує як зброю - це компʼютерні ігри.

Про те, який звʼязок між іграми на ПК, пропагандою та російськими спецслужбами, розберемо докладно у цьому матеріалі.

Чому саме “зламані” росіянами “піратки”?

Серед українців, як і серед інших представників пострадянського простору, купляти ліцензійну компʼютерну гру не завжди було популярно. Не сказати, що зараз абсолютно всі купують тільки ліцензійні продукти. Але принаймні тенденція трохи змінюється.

Так ось, українські “геймери” встановлювали собі піратські версії компʼютерних ігор. “Ламали” ці ігри як правило в росії. Існувало кілька  “перевірених зламників”, які публікували безкоштовні ігри на російських ігрових сайтах та порталах. Зазвичай такі ігри завантажували через Torrent або Zona.

Інша причина, чому зламані росіянами ігри користувалися популярністю - це наявність там російських субтитрів, російської озвучки діалогів та російського перекладу меню і налаштувань. Адже українська адаптація будь-якого ігрового контенту тоді була великою рідкістю (якщо існувала взагалі). 

Як саме “піратські” ігри потрапляли на українські компʼютери?

Як було вже сказано, через певний проміжок часу після офіційного виходу гри її зламана версія зʼявлялася на відповідних російських сайтах. 

До опису гри, скріншотів з неї та відео додавався файл для її завантаження. Або могло бути кілька версій файлу тієї самої гри - з різними доповненнями, мовами. Також додавалася інструкція, як встановити гру, як розархівувати файли, куди що скопіювати і де що замінити, щоб не вводити ключ активації. Пояснювалося, що в яких файлах треба переписати, щоб зʼявилася російська мова та інші “лайфхаки геймера”.

Але основна небезпека криється навіть не стільки в самому явищі піратства, як в тому, що українські геймери отримували разом зі зламаною грою. І що з цього отримували російські спецслужби.

Що ж не так з російськими “піратками”?

Поширеною була ситуація, коли після встановлення зламаної гри на компʼютері користувача зʼявлялася низка супутніх програм. Як правило, ці програми були абсолютно непотрібними і зайвими. До того ж цей “подарунковий набір” програм, які були в комплекті з піратською грою, було не так вже й просто видалити повністю з компʼютера.

З найпоширеніших подібних програм - Mail.ru, Яндекс браузер, російські антивіруси, файли невідомого призначення тощо. Проблема була в тому, що навіть після їх деінсталяції “хвости” від цих програм залишалися на жорсткому диску, і “вичищати” їх доводилося довго в вручну (хтось вмів сам, хтось віддавав майстру).

Разом з цими програмами та іграми на компʼютер потрапляли різні вірусні, шпигунські програми, програми для майнінгу криптовалюти. Вони легко обходили антивірусний захист. Цікава і одна з причин, чому антивірус не виявляв ці віруси, шпигуни і програмне сміття. Адже не рідко на російських сайтах в інструкції для встановлення гри наголошували: для коректної інсталяції, для того, щоб без проблем зайти у гру, і для того, аби з неї не “викидувало”, треба відключити антивірус. І люди це робили.

 І тут досвід війни, яка триває з 2014 року, підказує, що словам росіян вірити не можна. Але користувачі часто вірили і робили саме так.

Так, геймери вимикали антивірусну програму на час встановлення “піратки”, і весь пакет непотребу “залітав” у компʼютер. А що стосується Mail.ru, Яндекс браузеру та інших непотрібних додатків, то бувало і так, що під час встановлення гри люди просто не звертали увагу на те, де саме потрібно встановити галочку і погодитися з умовами, а де - ні. Адже не завжди вони встановлювалися автоматично, просто пункт, який пропонував їх не інсталювати, був непомітним.

То і яка шкода від зламаних ігор і програм, які потрапляли на компʼютер разом з ними?

Крім того, що віруси впливають на роботу вашого комп'ютера і сповільнюють його, вони ще й збирають дані про вас і ваш пристрій. Тут багато хто скаже: “на моєму компʼютері нічого красти”. Але насправді хакери можуть отримати доступ до ваших контактів, а отже - ви ставите під загрозу друзів, колег, родичів, близьких. Серед кола вашого спілкування можуть бути і військові чи працівники правоохоронних органів, тож ви ставите під загрозу ще й їх, і вони можуть бути скомпроментовані.

Також ви даєте доступ ворогу до ваших паролів, пошт, листування та діалогів, номерів банківських карт, історій пошуку та перегляду. А значить - ви даєте йому можливість знати, як саме можна на вас вплинути через те, що вас цікавить, що вам болить і про що ви спілкуєтесь. Тому росія отримує перевагу впливати на вас - ворог орієнтується по викрадених даних, які треба поширювати фейки, які проводити кампанії з дезінформації, які вигадувати інформаційно-психологічні операції, і як загалом зробити так, щоб вселити вам у голову потрібну думку. 

А під час повномасштабної війни дійшло до того, що росія навіть у ліцензійних компʼютерних іграх примудрилась просунути свою пропаганду. Так, у Minecraft російські гравці відтворили битву за Соледар, який російські війська захопили в січні 2023 року.

Відеоурок про те, як побудувати флагшток з російським прапором у Minecraft, проголошував “слава росії”. Там також майорить триколор над українським Луганськом, який рф окупувала у 2014 році.

У травні 2023 року на каналі російської версії гри World of Tanks показали парад танків у москві в 1945 році. 

А на ігровій платформі Roblox користувач створив на честь дня росії роту військовослужбовців мвс.

Інші ігри, де зустрічається роспропаганда - Fly Corp, World of Warships, Armored Warfare та War Thunder. Поширюється вона і на офіційних ігрових дискусійних майданчиках Discord i Steam. Там вихваляють перемогу СРСР над нацистською Німеччиною, виправдовують агресію рф проти України, а раніше - пропагували пвк “Вагнер”, яка скоїла в Україні чимало кривавих злочинів. Слід зазначити, що таким чином російська пропаганда отримує доступ до мізків саме молодого покоління.

То що зі всім цим робити, як протидіяти?

По-перше - в жодному разі не встановлювати піратські ігри, щоб не давати ворогу доступ до ваших даних.

Не відвідувати російські сайти, які пропонують завантажити ігри або просто розказують, про що гра. Оскільки таким чином ви фінансуєте країну-агресора.

Якщо в ліцензійних іграх росіяни поширюють свою пропаганду, також шукайте способи розказати правду про війну в Україні і про російські злочини. Майданчики для цього можуть бути ті самі, що й використовує ворог. Аби світ не вірив у російську пропаганду, він повинен мати альтернативну інформацію.

Допомогти з українською адаптацією ігор. Тут як із фільмами та аніме - якщо ви маєте знання, бажання та натхнення, ви можете самостійно допомогти українській мові потрапити в ігровий світ.